بارداری های چند قلویی!

مادرانی که دوقلو یا چند قلو باردار هrgستند نسبت به مادرانی که یک قلو باردار می شوند، هم قبل از زایمان و هم بعد از زایمان نیاز به مراقبت و رسیدگی بیشتری دارند. زیرا ممکن است مشکلات جبران ناپذیری به مادر و جنین وارد شود.

علائم بارداری چند قلویی

متداولترین علائم بارداری چند قلویی به شرح زیر است:
 • بزرگ شدن رحم بیش از حد انتظار
 • افزایش اشتها
 • افزایش ناخوشی صبحگاهی
 • اضافه وزن بیش از حد مخصوصا در اوایل بارداری
 • حرکات همزمان جنین در بخش های مختلف شکم
 • در بارداری های چند قلویی وزن مادر چقدر افزایش می یابد؟

  در هنگام بارداری اندازه گیری وزن بسیار اهمیت دارد. زیر این وزن برای سلامتی و تغذیه کودکتان بسیار مهم است. شما باید در این دوران وزن خود را افزایش دهید. در بارداری های دوقلویی، مادر باردار باید بین ۱۸ تا ۲۳ کیلو، افزایش وزن داشته باشد. در مادران چند قلو این اضافه وزن به ۲۵ تا ۳۰ کیلوگرم نیز می رسد. پزشک متخصص زنان و زایمان در حین بارداری به شما در رسیدن به وزن ایده آل برای سلامتی جنین کمک خواهد کرد.

  آیا در دوران بارداری نیاز به خوردن ویتامین خاصی است؟

  استفاده از ویتامین ها قبل از بارداری و در حین بارداری ضروری است. اما برای مادرانی که دوقلو یا چند قلو باردار هستند نیاز به دستورالعمل خاصی نیست. استفاده از مکمل های استاندارد برای دوران بارداری کافی می باشد. مصرف مکمل ها باعث می شود مواد مغذی مثل آهن، کلسیم و اسید فولیک به بدن شما برسد. مادران باردار باید درباره مقدار و نوع مکمل های مصرفی با پزشک خود مشورت کنند. مادرانی که دو قلو یا چند قلو باردار هستند به مقدار بیشتر در معرض فقر آهن قرار دارند. پزشک متخصص با اندازه گیری سطح آهن مادر باردار میزان لازم برای تامین آهن بدنتان را تجویز می کند. ذکر این نکته ضروری است که مصرف بیش از حد آهن باعث یبوست و حالت تهوع می شود. بنابراین حتما باید با پزشک خود مشورت نمایید.

  بارداری های چند قلویی چگونه ایجاد می شود؟

  ممکن این نوع بارداری به صورت اتفاقی، اتفاق بیفتد. در مواردی نیز بارداری های چند قلویی برای افرادی که در سنین بالا باردار می شوند، بیشتر است و این اتفاق به دلیل تغییرات هورمونی است که باعث می شود دو یا چند تخمک به طور همزمان آزاد شوند. تکنولوژی هایی مانند IVF نیز باعث افزایش احتمال دوقلو یا چند قلو زایی می شود.

  تشخیص بارداری دوقلویی

  بارداری های دوقلو یا چند قلویی معمولا با سونوگرافیمشخص می شوند. در این آزمایش از امواج صوتی برای دیدن تصاویر رحم و نوزاد و یا نوزادان استفاده خواهد شد. ممکن است در سونوگرافی، بارداری چند قلویی تشخیص داده شود، اما به یک نوزاد تبدیل شود. این اتفاق به سندرم قل ناپدید شده معروف است. ممکن است این اتفاق باعث ناامیدی، گیج شدگی و یا ناراحتی شود. هنوز علت این امر مشخص نشده است.

  مراقبت از بارداری های چند قلویی

  در هنگام بارداری چند قلویی مادران بارداری نیاز به استراحت و حمایت بیشتری دارند. بعد از زایمان نوزاد شما نیاز به مراقبت های پزشکی ویژه ای دارد بخصوص در مواقعی که زودتر از موعد به دنیا آمده باشد. در طرف دیگر مادر نیز در معرض خطر افسردگی شدید قرار دارد. در صورت مشاهده هرگونه علائم افسردگی پس از زایمان حتما باید با پزشک خود مشورت کنید.